XXXII ehk riiukukk, kalkulaator, nõdrameelne, võrukael

13:49

Suzanne Collins "Lõikuspäeva päikesetõus" on järjekordne Näljamängude triloogia eellugu, mis keskendub 50. mängudele, kus areenile saadetakse topeltarv tribuute, nende seas Haymitch Abernathy. Tegevus toimub 24 aastat enne Katnissi ja 40 aastat peale Lucy Grayd ("Laululindude ja madude ballaad").

50. Näljamängud, 12. ringkond/Kapitoolium, Panem. Kui koidab Haymitchi sünnipäev, tähendab see ühtlasi, et käes on aeg valida Näljamängude tribuute. Siiani on poisil õnnestunud vanemaks saamist koos mängudest pääsemisega tähistada. Tänavu on šanssid madalamad, sest iga ringkond peab tapatalgutele saatma 2 poissi ja 2 tüdrukut. Õhtu lõpuks loksubki Haymitch koos kaaskannatajatega Kapitooliumi poole. Ees ootavad paraad ja treeningud, teleintervjuu ja muidugi halastamatud mängud. Vähemalt pääses tema armastatud tüdruk Lenoore Dove.


Piinlik on tunnistada, aga eelmist eellugu "Laululindude ja madude ballaadi" ma ei mõistnud üldse enne filmi nägemist, kirjutades oma postituses, kuidas mängud ei pakkunud piisavalt šõud ja moodustasid romaanist vaid killukese. "Lõikuspäeva päikesetõus" teeb puust ja punaseks ette, mis sõnumeid lugu kannab. Juba pealkiri ei lase unustada teesi, et garanteeritud pole ei lõikuspäev ega päikesetõus. Veel küsib romaan, miks ei hakka rahvamass vastu neile üksikutele, kelle käes on võim, ja illustreerib vastuseks propaganda mõju. 

Raamat ei rõhu Näljamängude vaatemängulisusele ega ürita millegi uuega rabada, toetudes sissetöötatud valemile - vägivaldne valimisprotsess, laste elajatena kohtlemine, toretsev väljanäitus sponsorite püüdmiseks, tapatalgud. Kuna kõik kordub, saab eriti selgeks, et meelelahutusega pole sel mingit pistmist. Pealegi, me ju teame, kuidas Haymitchi lugu lõpeb, me teame president Snow julmust, me teame 12. ringkonna näruseid olusid. Üht-teist seninägematut siiski leidub. Iseäranis jäävad meelde tegelased, Haymitchi kaastribuudid, eriti läks hinge vaene Lou Lou. Lisaks on Suzanne Collins fännide meeleheaks tippinud teksti üllatusmunadena hulganisti detaile varasematest teostest.

Nüüd on siis kõik 12. ringkonnast pärit Näljamängude võitjate lood paberile saanud. Tahaks loota, et seda lugu ei pea veel üks kord rääkima ja Kapitooliumi elanikud või nende kaasaegsed võrdkujud võivad nälga surmaheitluste järgi kalmaarimängudega kustutada. Minu uudishimu teistes ringkondades toimuva või üha uute surmavate mänguväljade järgi on igatahes kadunud. Aga uut filmi ootan väga! Ja tegelikult peaks algse triloogia ka uuesti üle lugema.

PS! Minu meelest kõlab eestikeelne "Lõikuspäeva päikesetõus" oma õ-de ja ä-dega originaalpealkirjast poole etemalt. PPS! Ja kui ideaalselt sobib hüüdnimi võrukael raamatu kontekstis Haymitchile!!

Aitäh, Rahva Raamat, raamatu eest!

You Might Also Like

0 kommentaari

CC BY-NC-ND